Czołówki biegowe
Kwestią, którą zawsze należy dobrze przemyśleć wybierając model latarki czołowej do biegania jest wytrzymałość baterii lub akumulatora w czołówce. Jeśli czeka nas całonocne zmaganie na trasie w mniejszej czołówce zapewne trzeba będzie wymienić baterie, a te trzeba ze sobą po prostu wcześniej zabrać na trasę. W wielu specjalistycznych modelach czołówek biegowych jak w modelach Ledlenser czy Black Diamond znajdziemy kasetkę z bateriami lub akumulatorem umieszczoną z tyłu głowy. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Latarka z przodu może być lżejsza i wygodniejsza, a w kasetce z tyłu zmieści się mocniejszy akumulator lub bateria, dzięki czemu taka latarka dłużej wytrzyma na trasie na jednym ładowaniu. Niekiedy kasetki z tyłu posiadają wbudowane czerwone światełka sygnalizacyjne, które są często wymagane przez organizatorów biegów górskich odbywających się nocą.
Czy czołówka będzie nadal działać bezawaryjnie jeśli na trasie złapie mnie mocny deszcz? Większość czołówek biegowych posiada wodoszczelność na poziomie przynajmniej IPX4, przy której nawet obfity deszcz zacinający pod różnymi kontami nie pozbawi nas oświetlenia. Są też modele czołówek jak Black Doiamond Storm, które nawet jeśli z otwarta kasetką wpadną nam do wody lub strumienia, będą działać bez zakłóceń.
Do podstawowego sprzętu do biegania w górach obok latarki czołowej zaliczymy kijki trailowe. Kijki do biegania pomagają utrzymać lepszą równowagę, odciążają kolana i kręgosłup podczas zmagań na biegowej trasie, tu warto postawić na najlżejsze modele, które szybko można poskładać do plecaka lub biegowej kamizelki.
O jakim wyposażeniu jeszcze warto pomyśleć ruszając na wielogodzinne zmagania z trasa biegu terenowego? Na pewno o paliwie dla naszych mięśni w postaci żeli energetycznych, ale daleko nie dobiegniemy, a już na pewno nie suchą stopą jeśli na stop nie założymy odpowiednio dobranych biegowych skarpet.